Senetle kredi almanın tehlikeleri

Senetle kredi almanın tehlikelerini biliyor musunuz?

Son zamanlarda senetle kredi veren yerleri araştıran çok fazla kişinin olduğunu fark ettik. Yalnızca senetle değil, mobil hatlar ve internet hatlarında faturaya ekli krediler çıkartan kişi ve kurumların araştırıldığını ve insanların bu şekilde acil nakit ihtiyaçlarını giderme yoluna gittiklerini de fark ettik.

Neden bir bankadan kredi çekmiyoruz, ya da neden bir yakınımızdan borç para almıyoruz da senetle kredi veren, yüksek faiz içeren ve sonu uçuruma giden bir yöntemi tercih ediyoruz?

Aslında cevabı çok basit. Bankadaki tüm kredi limitimizi kullandık ve artık çevremizde de borç alabileceğimiz kimse yok. Böylece istemeden de olsa kredi ile senet veren yerleri araştırmaya başladınız.

Senetle kredi almanın tehlikesi nedir?

Aslında yukarıdaki sorunun cevabını bu yola bulaşmış ve bankadaki tüm kredi limitini tüketmiş herkes bilir. Ancak bu soruyu kendisine yönetmekten kaçınır. Aslında gerçeği görmezden gelerek bu durumu aklınca meşrulaştırmak ister.

Çünkü kişi artık kredi çekememektedir. Kredi kartı limitleri ve artı para limitleri dolmuştur. En son çare senetle kredi veren kişilerden yüksek faiz ile kredi almaktır.

Bu kredi miktarının faiz oranlarının kesinlikle yüksek olduğunu bilmenizi isteriz.

Yine bununla beraber vadeleri de oldukça kısadır.

Senetle kredi alanların bir çok mağduriyet yaşadıkları ilgili haberde de görüleceği üzere ulusal basında yer almıştır.

Senetle kredi almanız sizi büyük bir pişmanlığa ve başladığınız noktadan daha büyük bir maddi kayıba sürükleyecektir.

Senetle kredi verenler ise kısa zamanda paradan para kazanarak iyi bir gelir elde edeceklerdir.

Bu olayın hukuki yani bir yana vicdani kısmı ise oldukça üzücüdür.

Acil nakit ihtiyacım var ne yapmalıyım?

Eğer çok acil nakit ihtiyacınız var ise bunu eş, dost, akraba gibi çevrenizdeki kişilerden, kısa zamanda ödemek kaydıyla alabilirsiniz. Hatta alacağınız meblağ yüksek ise söz konusu yakınınıza da senet verebilirsiniz. En azından bu yakınınız sizi dolandırmayacaktır, yüksek faiz talep etmeyecektir.

Varsayalım kredi kartı taksitiniz yasal takibe düştü ve ödemenin son günü, banka sizi her gün arıyor ve ödeme yapmanızı istiyor.

Bu durumda senetle kredi veren kişilere gitmek yerine evde oturup kredi taksitinizin icraya düşmesini beklemek daha mantıklı. Çünkü bankanın icra masrafları, söz konusu senetle aldığınız krediden daha düşük olacaktır.

Senetle kredi alanların düştükleri en büyük yanılgı ise, bir yerden para bekledikleri ve gelecek para ile söz konusu senetle aldıkları krediyi kısa zamanda ödeyeceklerini düşünmeleridir.

Eğer beklediğiniz para gelmez ise senet hemen işleme konulacaktır. Ve çoğu zaman ise beklediğiniz bu para size gecikmeli gelecektir.

Senetle kredi almak kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir. Lütfen çok acil bir sıkıntınız var ise, öncelikle bankalara yahut yakınlarınıza başvurun. Eğer evde ziynet eşyası var ise hemen bozdurarak sorunu çözün.

Her hangi bir bankadan, GSM operatöründen, yahut bir tüccardan, borcunuza karşılık icralık olacağınızı düşünüyorsanız bu durumdan asla korkmayın, hemen icralık olsanız bile icra memurları aynı gün kapınıza gelip size haciz işlemi yapmayacaklardır.

Dilerseniz şuradan kredi taksitleri takibe düştüğünde yaşanacak yasal süreci okuyabilir, veya şuradan borç transferi kredisi hakkında verdiğimiz bilgileri inceleyebilir, ya da şuradan acil kredi ararken dikkat edilmesi gerekli hususlar başlıklı yazımıza gözatabilir, ya da şuradan kredi borçlarının varlık yönetim şirketlerine devrine ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredisiz ve faizsiz günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir