Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın yanlış bilinenleri | www.finansbul.net

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın yanlış bilinenleri

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın eksi yönleri nelerdir, kısaca bahsediyoruz.

Not: Bu yazıda satış ortaklığı yapan firmalar hakkında olumsuz bir yazı yazılmamıştır. Bu yazımızda piramit sistemlerin kötü yanları açıklanmıştır.

Satış ortaklığı nedir, Piramit satış sistemi nedir?

Evet satış ortaklığı ve piramit satış sistemi birbirinden bağımsız tamamen farklı uygulamalardır.

Satış ortaklığı ile ürün sahipleri, ürünlerinin müşteri ile buluşmasına yani başkaca kişiler tarafından satılmasına izin verilerek, aracılara satılan ürün üzerinden komisyon verilmesi mantığına dayalıdır.

Yani siz x firmasına ait elektronik cihazı kendi internet sitenizde ya da dükkanınızda sattığınız vakit satış başına komisyon alırsınız. Buna toplum dilinde aracılık denir. Bugün bir çok esnaf aracılık yapmaktadır. Örneğin marketler sattıkları ürünü üretmezler, kar oranı koyarak satarlar. Yahut elektronik malzeme satan şirketler bu ürünü tedarik edip piyasaya sürerler.

Gelelim piramit sisteme; Peki Piramit sistem nedir?

Piramit sistemde durum biraz farklıdır ve sakıncalıdır.

Piramit satış sistemi bir normal satış ortaklığının dışında, sisteme kaydolan üyenin yeni üye getirmesi ve olmayan mal ve hizmetin satın alınması yöntemiyle çalışan, sisteme sonradan üye olanın, önceden üye olanın parasını ödemesi yöntemine dayalı bir sistemdir.

Somut bir örnek vermek gerekirse; Bir üçgen düşünün, en tepesinde sistemin kurucusu, hemen altında ilk üye olanlar, hemen altında sonra üye olanlar ve sonra, sonra, sonra üye olanlar diye aşağı gidiyor.

Sisteme para yatırarak üye olana ait paranın bir kısmı bir üst basamakta yer alan üyeye gitmektedir, bir kısmı ise onun üstünde yer alan üyeye gitmektedir, böyle yukarı doğru giden para trafiği en sonunda ve aslan payı diye tabir edeceğimiz pay ile sistem kurucusuna ulaşmaktadır.

Ülkemizde ilk bilinen Piramit satış sistemini Titan Kenan lakaplı, Kenan Şeranoğlu isimli kişi tarafından organize edilmiş bir sistemdir, sistem bir müddet sonra yeni üye alımlarını durması ile, vadettiği kâr payını ödeyemediği için tıkanmış ve yapılan yasal işlemler neticesinde devlet tarafından sonlandırılmıştır.

Yine son günlerde adını sıkça duyduğumuz Çiftlik Bank sistemi de bir piramit sistemdir ve binlerce Lirasını kaybeden vatandaşlar mağdur olmuşlardır.

Piramit sistemi neden batar?

Piramit satış sistemlerinde batmanın en önemli 2 koşulu vardır, ilk olarak ortada bir mal ve hizmet yoktur, ikinci olarak ise sistem yeni üyelerin varlığı ile işlemektedir, üye olma işlemi sona erdiğinde eski üyelere ödeme yapılamadığı için sistem otomatikmen patlamaktadır.

Çiftlikbank ve Titan Saadet Zincirinin sonunu getiren ise bu olmuştur.

Piramit satış sistemi yasal değildir.

Piramit satış sistemi devlet tarafından kesinlikle yasaklanmıştır.

Buna göre, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkın Kanun’un 77/17 maddesi gereğince Piramit satış sistemleri yasal değildir ve cezası vardır.

Değerlendirme

Sonuç olarak adı gerek Titan Saadet Zinciri olsun, yahut Çiftlik Bank olsun, veyahut başkaca yüksek kâr vadeden bir sistem olsun, piramit satış sistemleri ülkemizde yasal değildir, 90’lı yıllarda Titan Saadet Zincirinin vatandaşlarımıza verdiği maddi tahribatın bir benzeri geçtiğimiz yıl içerisinde Çiftlik Bank adı altında ortaya çıkmış ve vatandaşlarımıza, dolayısıyla ülke ekonomimize büyük darbeler vurmuştur.

Dilerseniz buradan evde iş fikirlerine dair makalemizi okuyabilir, yahut evde birikim yapma yollarına dair şuradaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın yanlış bilinenleri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir