Sağlıklı borçlanmadan Felaket borçlanmasına giden 7 işaret

Sağlıklı borçlanmadan felaket borçlanmasına giden 7 işaret.

Finans bul sitesi olarak genellikle borçlanmanın iyi birşey olmadığını, insanların mümkünse kısa vadeli borçlanmalarını öneririz. Ancak yine de sağlıklı borçlanma denilen bir kavram vardır.

Çoğu kişi, özellikle üniversite veya ipotek gibi uzun vadeli bir borçlanmaya girmektense kısa vadeli borçlanmayı tercih eder.

Ancak zamanla çektiğimiz krediler, kullandığımız kredi kartları kısacası ilk başlarda planlayarak yaptığımız borçlanma, daha sonra kredi taksit miktarı ve faiz oranlarının artması ile ipin ucunu kaçırdığımızda felaket borçlanmasına dönüşür.

İşte sağlıklı borçlanmadan felaket borçlanmasına giden 8 işaret.

1- Borç ve gelir düzeyi dengesinin bozulması.

Bankalar, müşterilerine sağladıkları kredileri değerlendirirken, özellikle gelir durumunu gözönünde bulundururlar. Buna göre kişinin aylık gelirinin X katına kadar kredi verilir. Bu miktar aşıldığında kişiye sağlanan kredi miktarı düşülür, yahut mevcut kredi kapatılmadan yeni kredi kullandırılmaz.

Bankalar kredi limiti düşük müşterilerin, kredilerini geri ödemede zorluk yaşayacağını düşündükleri için (ki bu düşünce gerçeği yansıtır) kredi limitlerini düşürürler. Bankalardaki ortak kredi limitinizin düştüğünü farkettiğiniz takdirde mevcut borçlarınızı azaltmanın zamanı gelmiş demektir.

2- Öğrenci kredisi ya da konut kredisi özünde borç değildir.

Herhangi bir kredi borcunun sağlıklı olup olmadığı tartışılabilir. Borcun iyisi kötüsü olur mu demeyin. Bazı borçlar sağlıksız nitelendirdiğimiz borçlardır. Bazı borçlar ise uzun vadede kazanç sağlayan borçlardır.
Örneği konut kredisi uzun vadede kişiyi ev sahibi yapar, ya da öğrenci kredisi uzun vadede kişinin kendi geleceğine yaptığı bir yatırımdır.
Ancak kredi kartları ile yaptığımız harcamalar genellikle gelip geçici tüketim eşyalarına harcama yaptığımız için sağlıklı borçlanma kategorisinde yer almamaktadır. Zira kredi kartı ile yapılan alışverişlerde aldığımız ürünler kısa vadede kullanacağımız ürünlerdir. Dolayısıyla kredi kartı ile yapılan alışverişler uzun vadede tüketiciyi felaket borçlanmasına götürür.

3- Kredi puanının düşmesi.

Kredi kartı ekstrelerinin zamanında ödenmemesi, bir yıl içerisinde 3 defa asgari ücretin altında ödenmesi, kredi taksitlerinin geciktirilmesi gibi davranışlar, tüketicinin bankalarda yer alan kredi limitlerini aşağıya düşürmektedir.
Her hangi bir bankadaki kredi limitiniz Merkez Bankasının veritabanı sayesinde tüm bankalar ile paylaşılmakta ve bir bankada yaşadığınız ödeme aksaklığı diğer tüm bankalardaki sicilinizi de olumsuz etkilemektedir.

4- Kredi ve kredi kartlarının takibe düşmesi.

Kredi taksitlerinin veya kredi kartlarının yasal takibe düşmesi, tüketicinin bankalarda yer alan ortak kredi limitini düşürür. Bu düşüş o kadar sert olur ki tüketici kredi çekemez hale gelir.
Eğer kredi kartlarından kaynaklı kredi taksininin ödenmemesi durumu var ise acilen kredi kartlarının bir kısmının kapatılması ve bir tek kredi kartı ile yola devam edilmesi tavsiye edilir.
Eğer birden fazla kredi kartınızda gecikme var ise bu durum da sağlıklı borçlanmadan felaket borçlanmasına yol açabilir.

5- Zamanında ödeme yapmamak

Kredi kartı borçlarının son ödeme gününe kadar ödenmesi halinde kredi limitleri olumsuz etkilenmez. Bilakis kredi kartlarının zamanında ödenmesi halinde kredi limitleri artmaya ve tüketicinin bankalarda yer alan ortak veritabanındaki durumu pozitif bir hale dönüşür.
Bu nedenle kredi kartı ekstrelerinin son ödeme gününü geçirmeden ödenmesi gerekmektedir.

6- Acil durumlar için nakit para biriktirmek

Birçok kişi acil durumlar için kıyıda köşede nakit para biriktirmektedir. Ancak kredi kartı borçlarının yoğun olduğu dönemlerde gelir gider dengesinin bozulması ile bir bankadan çekerek başka bir bankaya borç yatırmak gibi bir alışkanlığınız var ise, bu alışkanlık tamamen felaket borçlanmasına yöneldiğinizi göstermektedir.
Bir bankanın kredisi ile başka bir bankanın borcunu kapatmak kısa vadede sizi zarara sokacağı gibi acil durumlar için biriktirdiğiniz nakitinizi de kredi kartı borcuna yatırmanıza neden olacaktır.

7-Aile ilişkilerinin bozulması

Özellikle yeni evli çifler arasında, finansal durumlarının iyi olmasına rağmen ve bankada nakit paraları olsa bile, ev geçimi hakkında tartışabilmektedirler. Ancak söz konusu borçların daha fazla olduğu durumlarda bu tartışmalar ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve eşler arasında boşanmaya yol açabilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz maddelerden size uyan var ise lütfen yorumda belirtiniz.

Ayrıca şurada yer alan yazımızda ise herhangi bir borcun icra takibi işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı borçlanmadan Felaket borçlanmasına giden 7 işaret” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir