Mobil ödeme dolandırıcılığına dikkat | www.finansbul.net.

Mobil ödeme dolandırıcılığına dikkat

Mobil ödeme dolandırıcılığına dikkat

Mobil ödeme nedir? Mobil ödeme nakit, mobil ödeme bozdur, mobil ödeme açma?

Mobil ödeme GSM operatörleri tarafından kullanıcıya sunulan bir ödeme yöntemidir. Yemek yemek, küçük çapta alışveriş için kullanılmaktadır.

Mobil ödeme dolandırıcılığı

Ancak son dönemlerde GSM kullanıcıları acil nakit ihtiyacından dolayı GSM operatörleri tarafından sunulan limit dahilinde mobil ödemelerini oyun veya pin satın almak yoluyla bozdurmaktadırlar. Fakat bu tamamen yanlış ve zararlı bir alışveriştir.

Zira mobil ödeme bozmak isteyen kişiler aracı kişilere %50 oranında komisyon almaktadırlar.

Mobil ödeme nasıl bozdurulur?

Diyelim ki x GSM firması size aylık 200 TL mobil ödeme limiti tanımladı. Siz bunu nakit olarak çevirmek istediğiniz aracı yani komisyoncu kişilere başvurdunuz, bu kişiler sizden Google Play’de yer alan bir uygulamayı satın almanızı ve bir kaç gün silmemenizi isterler, bu hiç bir işe yaramayan uygulamayı 200 TL karşılığında satın alırsınız, uygulama sahibi yani aracı kişi, size hemen 100 TL ödeme yapar ve 1 ay son bu 200 TL’yi operatör firmasından tahsil eder.

Yani siz 1 ay sonra faturanıza ek olarak 200 TL ödersiniz, ancak elinize geçen para 100 TL’dir ve aracı kişiler hiç bir hizmet vermeden sizin paranızdan %50 oranında yasal olmayan kar kazanırlar. 

Mobil ödeme dolandırıcılığına dikkat

Mobil ödeme dolandırıcılığından korunmak için ne yapmalıyım?

Öncelikle asla mobil ödeme bozdurma yöntemini kullanmayın. Zira örneğimizde de gördüğümüz üzere yüksek oranda zarara girersiniz ve belki de bir sonraki fatura kesiminde söz konusu faturayı ödeyemez hale gelebilirsiniz. Bu durumda operatör tarafından, yasal yollara başvurulması gerekir ve söz konusu fatura alacağı siz icra takibi olarak, kat kat fazlasıyla döner.

Düşük komisyonla mobil ödeme bozduran var mı?

Yok. Bu sorunun açık ve net cevabı “yoktur.” Düşük komisyon oranı ile mobil ödeme bozduran kimse yoktur. Operatör şirketiniz de size böyle bir ödeme yapmaz. Bu nedenle mobil ödemeyi nakite çevirmek suretiyle bozdurmak kesinlikle yanlış bir yöntemdir. Tamamen zararınıza olacak bir işlemdir.

Hatta eğer mümkünse mobil ödeme işleminizi hiç açmamanızı öneririm. 

Takdir siz sayın kullanıcıların. 

Dilerseniz şuradan bir alacağın (kredi alacağı) icra takibine düştüğünde nelerle karşılaşılacağını içerir makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir