Kripto Paralarda Dolandırma Yöntemleri? Bu Hususlara Dikkat!!!

Kripto Paralarda Dolandırma Yöntemleri? Bu Hususlara Dikkat!!!

Kripto paralarda dolandırma son günlerde yatırımcıları bir hayli meşgul eden konular arasında yer alıyor. Dolandırıcılar paranın döndüğü her alanda olduğu gibi, kripto paraların ilgi görmesinin ardından, bu sektörde de kendini göstermeye başladı. Bu sebeple özellikle yatırımcıların yüksek kazançlar elde edilen kripto para yatırımlarında oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Piyasaya oldukça iddialı bir şekilde çıktıktan sonra, kısa süre içerisinde yatırımcılarına büyük kayıplar yaşatan bazı kripto para dolandırıcıları, birçok farklı yöntemle piyasayı manipüle etmektedir.

Kripto paralarda dolandırma konusunda yaşanan en etkili örnekler arasında yer alan Bitconnect olayı, piyasaları oldukça derinden etkileyen örnekler arasında yer almaktadır. Yatırımcılara yüksek gelir vaadi sunarak piyasaya giriş yapan Bitconnect, kullanıcılarına yatırım yapmış bulundukları Bitcoin yatırımlarının volatiletisinden faydalanmaları için kurulan Bitconnet biriminin, ticaret botu tarafından kullanılacağını açıklayarak, her gün %1 oranında faiz kazancı sağlayacağını açıkladı. Fakat bu platformdan elde edilecek gelirlerin Bitconnect para birimiyle ödeneceğini söyleyerek, yatırımcısına aslında kısa zaman sonra piyasadan çekilecek bir para birimini dayattı.

Kripto paralarda dolandırma konusunda önemli bir örnek teşkil eden Bitconnect vakası sebebiyle 6 ayrı yatırımcı milyon dolara yakın bir kayıpla karşılaştı. Dolandırıcılığın altyapısını 1 yıl önceden hazırlamaya başlayan Bitconnect kurucuları, 4000 dolara 100 bin dolar kazanç vaadinde bulunarak yatırımcıyı kendine çekmişti. Yatırım miktarı ile vaat edilen kazanç karşılaştırıldığında, dolandırıcılığın yönteminin akıl dışı miktarlarda kazanç vaat ettiği görülmektedir. Krtipto para yatırımcısının bilmesi gereken ilk konu, çok düşük yatırımla çok kazandırma söylemlerinin dolandırıcılık yöntemlerinden biri olduğudur. Kripto para yatırımı yapmak isteyenler, bu tür imkânsız kazanç vaatlerinden uzak durmalıdır.

Kripto Paralarda Kısıtlı ve Yanıltıcı Bilgi Dolandırıcılık Emaresidir

Kripto paralarda dolandırma amacında olan kötü niyetli kişiler birbirinden karışık terimler üreterek bilgi kirliliği oluşturmakta ve ellerindeki ürünü olduğundan daha değerli gibi göstermektedir. Kripto para yatırımı uzman finansal kuruluşlar ve bu işlemleri para oyunu olarak gören zengin yatırımcılar açısından bir sorun teşkil etmese de, yatırımlarını kazançlı bir kanalda değerlendirmek isteyen küçük yatırımcıyı önemli şekilde etkilemektedir. Bu yüzden hakkında kesin bilgilere sahip olunmayan kripto paralardan uzak durulmalıdır. Kendini bir şekilde perdeleyen sahte kripto para üreticileri dikkatli bir araştırma sonucunda kendini ele vermektedir. Dolandırıcılık yöntemleri arasında, kripto paranın arkasında kim olduğunun belirli olmaması ve para hakkında doyurucu bilgiye ulaşılamaması önemli bir belirtidir.

Kripto paralarda dolandırma konusunda akla gelmeyen yöntemler deneyen kişilerin taktiklerinden biri de, piyasada saygın isimleri kripto paranın arkasındaki kişi olarak yayma çabasıdır. Bunun en bariz örneği Prodeum adındaki kripto parada yaşanmıştır. Piyasaya arkalarında Petar Jandric olduğunu söyleyen Prodeum üreticileri, Petar Jandric’in bu projenin arkasında değilim açıklamasıyla piyasada itibar kaybına uğramış ve kısa sürede Coin’in sahte olduğu anlaşılmıştır. Dolandırma yöntemlerinden biri de, önemli kişileri kripto paranın arkasında gösterme hilesidir. Sahte Coin’in gerçek sahipleri hiçbir zaman görünür olmayıp en küçük bir yasal soruşturmada ortadan kaybolmaktadır. Buna nazaran Etherium adlı kripto paranın sahibi Vitalik Buterin, sürekli olarak parasının arkasında durduğunu açıklayan gerçek bir kişiliktir.

Kripto paralarda dolandırma yöntemlerinden biri de üretilen kripto paraların büyük bölümünün kendi ellerinde tutularak ön madencilik yapılmasıdır. Bu yöntemde geliştirici kaynak kodunu açılamadan önce kendisi adına oldukça yüklü miktarda Coin üretmesidir. Başka bir yöntem ise Coinlerin sürekli olarak kendilerine borç vererek yüksek piyasa hacmi oluşturmaktır. ‘’pump and pump’’ adı verilen yöntemde yalan raporlar oluşturarak piyasa şişirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir