Kredi taksidinin ödenmemesi durumunda yaşanacaklar.

Kredi taksidinin ödenmemesi durumunda yaşanacak olan yasal işlemlerin neler olduğu aşağıdaki yazımızda öğrenebilirsiniz.

Kredi taksidi ödenmezse ne olur? Olay nereye gider?

Bilindiği üzere bireysel krediler taksitleri ödenmediği takdirde günlük faizler işletilmekte ve belli bir süre sonra kredi sözleşmesi fesh edilerek cebri icra yolu ile tahsilat yapılmaktadır.
Peki ihtiyaç halinde çektiğimiz ve dönem dönem ödeme zorluğu çektiğimiz kredilerde, kaçıncı Kredi taksidinin ödenmemesi durumundan sonra icra işlemleri başlar ve tüm bu süreç nasıl işler birlikte inceleyelim.

Öncelikle çekilen kredinin ödenmeyen taksidi için günlük faiz uygulandığını belirtmekte fayda var, ancak her kredinin günlük, aylık ve yıllık faizi değişkenlik gösterdiği gibi, çekilen kredilerin de bankasına göre faizleri de değişmektedir. Bu sebeple öncelikle banka ile aranızdaki kredi sözleşmesini dikkatli okumanızda fayda vardır.

Kredi taksidinin ödenmemesi sonrası, banka aradı, ne yapacağız?

Diyelim ki kredi taksidinizi ödeyemediniz ve ikinci kredi taksi gününüz geldi ve diyelim ki ikinci taksidi de ödeyemediniz ve üçüncü kredi taksidi günü geldi.
Öncelikli olarak bankalar günlük geciken krediler için sık sık cep telefonunuzdan sizi ararlar. Bu durum bankasına göre değişiklik gösterir. Bazı bankalar size ulaşana kadar arayabilirler, çoğu banka ise gecikmeyi hatılatarak sizden telefonda ödeme günü sözü ister.
Öncelikle yukarıdaki ödeme aksamasına ilişkin tablonun başınıza geldiğini ve banka tarafından arandığınızı varsayalım. İlk kural kesinlikle banka aradığında telefona yanıt vermeniz. Karşı taraf alacaklı olabilir, ancak telefona cevap vermemeniz, banka temsilcisinin ne söyleyeceğini veyahut durumun hangi aşamada olduğunu öğrenemeyeceğiniz anlamına gelir.

Kredi taksidinin ödenmemesi durumunda avukata devredilir ve icra takibi açılırsa ne yapacağız?

Banka tarafından arandığınızda telefona cevap vereceğiniz konusunda anlaştıysak gelelim kredi taksinin 3 dönem gecikmesine.
2 dönem taksininin geciktiğini ve 3. dönemin yaklaştığını varsayalım ve sizin ödeme yapmak istediğizi ancak tek taksit ödeyebileceğinizi düşünürsek, bankaya ulaştığınızda ilk olarak ödenmeyen 1. taksidinizin ödetileceği ve bu takside günlük faiz miktarının da eklenerek ödeyeceğinizi bilmenizi isterim.
Ancak burada şöyle bir husus var, siz her hangi bir taksidi ödemediğiniz takdirde banka o taksidi 3 ay bekleyecektir. Yani 90 günlük bekleme süresi işleyecektir. Ancak burada unutmamanız gereken asıl konu şu, banka sizin 1 taksidinizi 3 ay bekletirken, diğer taksitler de arkasından birikmeye başlayacaktır.
Eğer her hangi bir taksinizi 3 ay gecikirse banka sizin için icra takibi işlemlerini başlatacaktır.
Peki diyelim ki banka takibi nasıl olacaktır.

Kredinin icra masrafları

Varsayalım Kredi taksidiniz 1000 TL, bu miktar asıl alacak miktarıdır ve bunun üzerine icra vekalet ücreti ve icra masrafları da eklenecektir.
Tabi tüm bu gecikmeler olduğunda kredi siciliniz tabir yerindeyse yerlerde sürünecektir.
(Kredi sicilinin yükseltilmesi olayını başka bir yazıda anlatacağım)
hemen 1.000 TL’lik icra takibinin 2018 yılı masraflarına bakalım.
Peşin harç :5,00TL
Başvurma :27,70TL
Vekalet harcı:4,10TL
Toplam 36,80TL yalnızca harç
Birde kabaca 25 TL posta masrafı ekleyelim.
Tabi son olarak 1.000 TL alacak üzerinden ödeyeceğiniz vekalet ücreti ise 330,00TL’dir.
Yani 1000 TL’lik kredi taksidinin toplam külfeti (kredi dahil) 1.391,8 TL olacaktır.
“Burada Kredi taksidinin ödenmemesi durumunda icra takibini siz başlatmıyorsunuz. Sizin aleyhinize banka avukatı tarafından başlatılıyor ve yukarıdaki miktarlar sizden tahsil ediliyor.”
Umarım faydalı olmuştur.
Kredisiz günler dilerim.

Kredi taksidinin ödenmemesi durumunda yaşanacaklar.” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir