Kredi kartları hakkında kısa notlar | www.finansbul.net | Finans Bul

Kredi kartları hakkında kısa notlar

Kredi kartları hakkında kısa notlar. Kredi kartı nedir?

Kredi kartı, bankaların ve kimi finansman kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amacıyla yada bankamatiklerden para nakit avans çekmek amacıyla kullanılabilen, meydana getirilen harcamaların aylık olarak bankaya bir seferde veya taksitlerle ödenmek zorunda olduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır.

Kredi Kartı Numarası Nerede Yer Alır?

Kredi kartları hakkında kısa notlar
Kredi kartları hakkında kısa notlar

Kredi kartı numarası kartın ön yüzünde çip bölümünün hemen üzerinden başlayan 16 haneli bir rakamdır.

 

Kredi Kartı Numarası CVV kodu Nerede Yer Alır?

Kredi kartları hakkında kısa notlar
Kredi kartları hakkında kısa notlar

Kredi CVV numarası kartın arka yüzünde siyah şeritin hemen altında yer alan 7 haneli bir rakamdır.

 

Kredi kartına taksit nasıl olur?

Kredi kartına taksit işlemlerini genellikle büyük firmalar yapmaktadırlar. Ancak bazı firmalar kredi kartına taksit yaparken vade farkı almaktadırlar. Buna rağmen bazı şirketler ise herhangi bir komisyon almamaktadır. Buna ilaveten şirketin yaptığı takside, ayrıca banka tarafından da taksit yapılabilmektedir.

Örneğin alacağınız ürün 900 TL, şirket buna 9 taksit yapıyor ve banka da +3 taksit yapıyor, toplam 12 taksit oluyor, böylece sizin kart limitinizden 900 TL’lik düşüm gerçekleşiyor, ancak siz bunu 13 taksit halinde ödüyorsunuz. Taksitlendirme olayı, taksit öderken fayda sağlamaktadır. Ancak kart limitiniz düşmektedir.

 

Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır?

Hemen her bankanın, gerek devlet bankası gerekse özel bankaların kendi sitelerinde online olarak kredi kartı başvurusu yapılabilmektedir.

 

Kredi kartını nakite çevirme,  kredi kartından para çekme

Eğer aldığınız kredi kartı nakit avansa açıksa, bankanın size sağladığı kredi limiti dahilinde nakit avans çekebilirsiniz. Bunun için bankanın ATM’sine giderek kredi kartından nakit avans, ya da peşine avans ekranından nakit avans çekebilirsiniz.

Ancak eğer kredi kartınız gecikmede ise banka kartınızı kullanıma kapatabileceği gibi nakit avans çekiminizi de sınırlandırabilir. Böylece kart limitlerinizden ve ödemelerinizin gecikmede olup olmadığından emin olmalısınız.

 

Kredi kartı ile fatura ödeme

Hemen hemen tüm kredi kartları ile online fatura ödeyebilirsiniz, bunun için 2 yol var.

1- İlgili elektrik, GSM ya da su şirketinin websitesine girerek, borç sorgulaması yapabilir, kredi kartı ile fatura ödeyebilirsiniz.

2- Kredi kartınızın mobil bankacılık işlemlerine girerek söz konusu fatura borcunu sorgulayabilir ve online ödeme yapabilirsiniz.

#Dikkat banka ve kart hesabınızın mobil bankacılığının aktif olması gerekmektedir.

 

Kredi kartı borcu öğrenme.

Kredi kartınızın borcunu öğrenmek için en sık kullanılan 3 yöntem vardır.

1- Banka şubesine giderek öğrenme,

2- Mobil bankacılık ile öğrenme,

3- Telefon bankacılığı ile öğrenme,

şeklinde sıralayabiliriz.

 

# Dilerseniz şuradaki yazımızı okuyarak kredi taksidinin ödenmemesi durumunda yaşanacak yasal işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir