Kredi Kartı Limitini Arttırma

Kredi kartı limitini arttırma, kredi limitini yükseltmek için ne yapmalıyız.

Kredi kartı, kredi limitleri bankaların müşterilerine tanımladıkları bir çeşit limittir. Buna göre her banka tarafından kişiye özel limitler tanımlanır.

Bankalar nasıl kişiye özel limit tanımlarlar?

Artık günümüzde bankayla işi olmayan vatandaş neredeyse kalmamıştır. Hemen herkesin bir şekilde bankayla alışverişi olmaktadır. İşte bir kez her hangi bir banka ile alışverişiniz olduğunda bankanın veritabanına kayıt olursunuz. Bankada bulunan vadeli yahut vadesiz hesabınız, kredi ve kredi kartı hesabınız bankanın sisteminde bulunur. Banka bu bilgiyi Merkez Bankası ile paylaşır. Merkez bankasının veritabanına giren bu veriler genellikle günlük yahut haftalıktır. Böylece bir bankada hesaplarınızda düzensizlik mevcut ise diğer bankalar da bu düzensizliği görebilirler. Böylece kredi limitiniz, kredi kartı limitiniz ve hatta artı para limitiniz bile bu durumdan direkt etkilenir.

Kredi kartı limitimi nasıl arttırabilirim?

Eğer bankanız ve doğal olarak merkez bankası ortak veritabanı nezdinde kredi limitlerinizde bir sorun yok ise, yani kara listede değilseniz, yahut yeni kredi kartı edinmişseniz, kredi kartı limitini arttırmak çok kolay olabilir.

Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı limit arttırım talebinde bulunabilirsiniz.

Kara listedeyim, ödemelerim düzensiz, limitimi nasıl arttırabilirim?

Öncelikle kredi kartı ve artı para ödemelerinizi düzene sokmanız gerekiyor. Tüm kredi kartlarınızın ve ek para, artı para dediğimiz hesabımızda bulunan ödemelerimizi günü gününe yapmamız gerekiyor. Öncelikle şunu bilmeniz gerekiyor, eğer kartınızın ekstre borcunu ödeyemiyorsanız asgari tutarını mutlaka ödemelisiniz, fakat kartınızın asgari limitini ödemeniz, yalnızca bankanın yasal yollara başvurmasını engeller yahut geciktirir, ama kredi limitiniz, kredi kartı limitiniz, yani genel olarak müşteri limitiniz merkez bankası ortak veritabanında bozulacaktır. Bu nedenle asgari tutarda ödemeyi alışkanlık haline getirmemeniz gerekmektedir.

Kredi kartı limitini arttırma

Bir diğer seçenek ise yukarıda bahsettiğimiz ödemelerinizi düzene sokmaya ilişkin tavsiyemizin dışında, eğer bankadaki siciliniz çok çok çok kötü ise her hangi bir ürünü kredi kartı ile 3-4-5-6- yahut 12 ay taksitle alın, ancak alacağınız ürün çok cüzi miktarda bir ürün olmalı. daha sonra aylık taksitlerinizi düzenli olarak ödeyin. taksitleriniz bittiğinde kredi limitinizin yeterli düzeye geldiğini göreceksiniz.

Sonuç olarak kredi limitinizi direkt yükseltecek bir yöntem yoktur, bu çalıştığınız bankanın kısmen insiyatifindedir, çoğunlukta ise merkez bankasının ortak veritabanınında yer alan kredi sicilinizin insiyatifindedir.

Dilerseniz şuradan kredi taksitlerinin ödenmediği takdirde olabilecekleri değerlendirdiğimiz makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir