Komisyonsuz ortak ATM'ler | www.finansbul.net | Finans Bul

Komisyonsuz ortak ATM’ler

Komisyonsuz ortak ATM’ler = ATM,  Automatic Teller Machine, yani Bankamatik. Bu yazımızda komisyonsuz kullanabileceğiniz ortak ATM’lerden bahsedeceğiz.

Kısaca ATM, yani Bankamatik Nedir?

ATM, yani Bankamatik, kredi kartı ya da Bankamatik kartı ile para çekme yatırma, ATM ile havale gönderme, kredi kartı borcu ödeme, ekstre bilgisi görüntüleme, kredi borcu ödeme gibi bir çok fonksiyonlara sahip olduğunu artık herkes bilmektedir.

Temel olarak Bankamatikleri para çekme ve para yatırma amaçları ile kullanmaktayız.

Her bankanın kendine ait Bankamatik cihazı bulunmaktadır. Ancak iş bu ATM makineleri yurtdışında üretilmekte ve ülkemize getirtilmektedir. Bir ATM cihazının bankaya maliyeti 20.000,00 Euro’dur.

Eskiden komisyon olayı nasıldı?

Evvelden bankalar sıklıkla kendi ATM’lerini şehrin en işlek yerlerine yerleştirmekteydiler. Bu durum halen devam etmektedir. Ancak ATM cihazlarının pahalı olması nedeniyle bankalar komisyonsuz ortak ATM denilen bir plan yaptılar. Buna göre A bankası müşterisi B bankasına ait Bankamatik’ten para çekerken komisyon oranları sıfırlanmıştır. Bir başka deyişle A bankasının müşterisi bulunduğu yerde A bankası ATM’si yoksa veyahut arızalı ile B bankasına ait ATM’den para çekmek istediğinde, veyahut bakiye sorgulamak istediğinde, yapacağı işlem ile orantılı olarak bir miktar komisyon ödemekteydi. Şimdi ise bu komisyon miktarları, ortak ATM uygulaması ile sona erdi.

Böylece Ziraat BankasıHalkbankVakıfbankZiraat Katılım ve Vakıf Katılım müşterileri, bu bankaların tüm ATM’lerini işlem limitleri dahilinde her hangi bir komisyon adı altında hiçbir ücret ödemeden kullanabilecekler.

Burada ATM’lerden daha fazla faydalanmak ve ATM ihracatını azaltma amacı bulunmaktadır.

Böylece Ziraat BankasıHalkbankVakıfbankZiraat Katılım ve Vakıf Katılım’a  ait ortalama 15 bin adet ortak Bankamatik’ten yapılabilen para yatırma, para çekme, bakiye sorgulama, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı limit sorgulama ve kredi kartı borç ödeme işlemleri söz konusu bu bankaların müşterileri tarafından işlem limitleri dahilinde komisyonsuz yani ücretsiz yapılabilecek.

Sonuç olarak devlet bankaları, hem müşterinin cebinden çıkan gereksiz komisyonun önüne geçmek, hem de ATM cihazlarının ihracatı ile ülke ekonomisine yük olan kaybın önüne geçmek amacıyla ortak Bankamatik uygulamasını gerçekleştirmişlerdir.

#Umarız diğer özel bankalar da bu yatırıma kulak vererek benzer uygulamalar gerçekleştirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir