Kimler Bankalardan Kredi Çekemez? ( Kredi Ret Sebepleri ve Açıklamaları )

Kredi ret sebepleri. Kimler Bankalardan Kredi Çekemez? Bankadan kredi çekememek. ( Kredi Ret Sebepleri ve Açıklamaları )

Önceleri, kredi çekmek o kadar kolaydı ki; şartlar çok gevşek ve prosedürler fazla göz önünde bulundurulmuyordu. Bu durum önceye göre, şimdilerde daha zor şartlarda kredi kullanma imkânı yarattı. Sebebi, bilinçsiz kullanım ve bankaların neredeyse her önüne gelene kredi kullandırması sayılabilir.

Peki hangi şartlarda kredi kullanımına ret yanıtı alırsınız ?

Banka kredisi kullanabilmek için, ilk şart belirli bir aylık veya dönemli gelirinizin olmasıdır. Bunu genellikle resmi kurumların verdiği gelir belgeleri ile ibraz ederek ispatlamanız gerekmektedir.

Kredi ret sebepleri, geçmiş dönemlerde, kullandığınız bir kredinin geri ödeme dönemlerinde gecikmeler, aksatmalar da bir diğer ret sebeplerinden biridir. O yüzden, geçmiş dönemlerde yaşadığınız bu tip mevzular, yeni kredi kullanım başvurularınızda sorun teşkil edecek şekilde karşınıza gelebilir.

Başvurduğunuz kredi tutarı da bir diğer ret sebeplerinden biridir. Kredi başvurunuz sırasında, banka talep ettiğiniz miktarı göz önüne alarak, geçmişinize yönelik bir araştırma yapar. Şayet; gösterdiğiniz teminat, geçmiş dönemlerdeki ödeme performansınız, gelir durumunuz uygun ise, başvurduğunuz miktarda kredi kullanımı onayı verilir. Değil ise; direkt ret veya daha düşük bir miktar için bankadan size teklif gelir.

Ayrıca merkez bankası tarafından kullanıma sunulan ve her bir müşterinin tüm bankalardaki kredi ve kredi kartı aksamaları, kredi borçları gibi etkenlerin derlenerek toplandığı kredi sicil durumu vardır. Eğer kredi borcu veyahut kredi kartınızda geçmiş dönemlerde aksama var ise bankanın merkez bankası veritabanından ulaştığı size ait kredi sicil notunun olumlu olup olmadığı anlık olarak görülmektedir.

Son olarak; başvurunuz ret edilmişse, daha önce hiçbir bankacılık işlemi, mevduatınızın veya hiçbir kredi kartı yada kart kullanmamanız da bunun sebeplerinden biri olabilir. Zira bankalar her kredi talebi için yaptığı geçmiş araştırmalarında, kişinin tüm bankacılık işlemlerini kısaca araştırır ve değerlendirme yapar.

Kişisel kredi taleplerinizde bu tip sebeplerden ret yiyebileceğiniz gibi, kurumsal talepleriniz içinde benzer sebepler karşınıza çıkabilir. Fakat KOBİ kredilerinin kullanım şartları elbette bireysel kredilere göre farklılık gösterebilir. Bu tip kredi ihtiyaçlarınız için direkt olarak bankaların “ Kurumsal Müşteri Temsilcisi ” masalarına giderek, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Son dönemlerde ise, kredi kullanımları için bankaların ortak değerlendirme havuzu sayılabilecek FİNDEKS raporları önem kazanmıştır. Başlangıçta ücretsiz olarak FİNDEKS raporlarınıza ulaşabilirken, şimdilerde cüzi miktar ödeyerek kullanmakta olduğunuz bankaların internet veya mobil bankacılık kanallarından da bu rapora ulaşabilirsiniz. Bu raporlara ulaşabileceğiniz bankaların, internet sitelerinden detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir