İş başvuruları hakkında önemli bilgiler | www.finansbul.net | Finans Bul

İş başvuruları hakkında önemli bilgiler

İş başvuruları hakkında önemli bilgiler içeren makalemizi takdirlerinize sunuyoruz.

Bu makalemizde işveren ve iş arayanları buluşturan iş bulma sitelerinde ve birebir yapılan iş başvuruları ve CV hazırlama hakkındaki yanlışları değerlendiriyoruz.

İşinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Ya da işinizden yeni ayrıldınız, bir şekilde çıkmak zorunda kaldınız, yahut işveren iş akdinizi fesih mi etti?

Eğer kenarda bir miktar birikiminiz var ise bu sizi bir süre idare edecektir. Ancak gerek kendiniz, gerekse çocuklarınız için yeni ve zevkle yapacağınız bir işe ihtiyacınız var ise, bu yazımızda iş bulma sitelerinde yer alan iş ilanları hakkında bir takım bilgiler vereceğiz.

Öncelikle şunu bilmekte fayda var, iş bulma siteleri size iş aramaz. İş verenler çalışana ihtiyaç duyduklarında öncelikle eş, dost, akraba vasıtasıyla ihtiyaç duydukları alanda güvenilir çalışan aramaya başlarlar. İş verenlerin  bu yöntemle çalışan personel bulma hamlesi, sizi söz konusu iş pozisyonun asgari ücretli bir iş pozisyonuymuş gibi bir düşünceye sevk etmesine izin vermeyin. İşverenler çalışılacak pozisyonun maaşı ve kariyer hedefi ne kadar yüksek ise o işi o kadar çok yakınlarına vermek isterler.

Yani kısacası “işimi tanıdığım birine emanet edeyim” düşüncesi hakimdir.

Bu nedenle eğer iş arıyorsanız, öncelikle çevrenize haber vermeniz daha sağlıklı bir duruma vesile olacaktır. Yani böylece yakın akraba veya arkadaş kontenjanı ile bulacağınız iş daha iyi olacaktır.

İş başvuruları hakkında önemli bilgiler.

Şimdi gelelim iş bulma sitelerinde yer alan iş ilanları ve  CV doldurma hakkındaki notlarımıza. Ama öncelikle bu sitelerin çalışma mantıklarına bakalım ve birkaç tüyo yazalım.

Diyelim ki bir iş bulma sitesinde veya kariyer sitesinde size uygun bir ilana başvuracaksınız.

1. Öncelikle söz konusu işin ulaşım durumuna bakıyoruz.

A- İş yeri size yakın mı?

B- Acil durumlarda evinize hemen gidebilecek misiniz?

C- İş veren servis veya yol ücretini ödemeyi taahhüt ediyor mu?

2- Verilen iş ilanında aranan pozisyonun emsalleri ile arasındaki farka bakıyoruz.

A- Aynı işi veren 2 firma arasındaki farklar nelerdir?

B- İş veren firmanın geçmişte çalışanlarına davranışı nasıl olmuş?

Tabi bunun için firmayı arayıp çalışanlara bu durumu sormuyoruz. İnternetten bir takım sitelerde yer alan yorumlara bakıyoruz ve buna göre kafamızda bir şeyler belirliyoruz.

C- İş yerinin hizmet verdiği alandaki konumuna bakıyoruz.

Buradaki amacımız işletmenin hizmet verdiği alanda bulunan durumuna bakmak.

A- Yani işletme yeni mi?

B- Yoksa alanında köklü bir firma mı?

Tercih sizin ama ben olsam köklü firmadan yana tercihimi kullanırım.

İş bulma sitelerinde yer alan iş ilanları hakkında bir takım bilgiler kafamızda oluştu. Peki CV yani özgeçmiş oluşturmak için ne yapmalıyız?

Bu hususta öncelikle şunu bilmeliyiz. Yapamayacağımız veyahut bilgi sahibi olmadığımız alanları asla belirtmiyoruz.

Örneğin CV mizde yazılım ile ilgili bilgilere yer vereceksek ASP, PHP, C# gibi dilleri biliyorsak buna ilaveten bilmediğimiz Python, JAVA gibi diller varsa bunları CV mize yazmamamız bizim lehimize. Yahut az biliyorsak bunu da başlangıç ya da orta seviyede biliniyor diye yazmak lehimize olacaktır.

CV Doldurma Teknikleri

Öncelikle CV oluştururken sakin ve berrak bir zihinle oluşturuyoruz. Baştan savma ve bazı bölümleri sonra değiştiririm mantığı ile doldurmuyoruz.

CV hazırlamadan önce iyi bir araştırma yapmakta kesinlikle fayda var. Öncelikle becerilerimizi, yapabileceklerimizi tespit etmeliyiz.

CV yi inceleyen işverenler bir kaç dakika içince incelerler ve memnun kalmazlarsa sizi daha sonra aramak üzere yolcu edebilirler.

CV nizi kısa ve öz tutun. Başvurduğunuz işe tamamen uygun hale getirin.

CV nizde mıtlaka ama mutlaka eğitiminizden ve deneyimlerinizden bahsedin.

Eğer yeterli eğitim ve tecrübe faktörleründen birisi eksik ise  ve CV incelenirken kısa bir konuşma şansınız var ise mutlaka karşınızdaki yetkili ile konuşmaya çalışın. Bundan sonrası sizin yönlendirme kabiliyetinize kalmış.

Unutmayın, başvurduğunuz işi alamamak dünyanın sonu değil. Fakat hazırladığınız CV bir kenara karşınızdaki yetkiliyi ikna edebilir ve iyi bir izlenim bırakırsanız söz konusu işi almamak için hiçbir engel yoktur.

Dilerseniz buradan “Evde birikim yapma yolları” isimli yazımızı, ya da “Ev hanımlarına iş imkanları” başlıklı yazılarımızı inceleyebilirisiniz.

Sıradaki yazımız “Haksız iş akdi nedeniyle başvurabileceğimiz yasal yollar” da görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir