Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır? | www.finansbul.net | Finans Bul

Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır?

Hisse senetleri, borsaya yatırım yapan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bir nevi ‘ortaklık’ olarak değerlendirilen hisse senetleri, yatırım yapmak isteyen kişilerin ekonomik güçleri doğrultusunda şirketlere ortak olmalarına olanak sağlamaktadır.

Hisse fiyatı doğrultusunda adet olarak hisse senedi almanız ve kar – zarar elde etmeniz mümkündür. Hisse değerleri yükseldiğinde kar, düştüğünde ise zarar edersiniz. Bu tamamen piyasa, sektör ve şirketle alakalı bir durumdur. Yani hisse fiyatlarını belirleyen sadece bir kriter değildir.

Hisse Senedi Nedir?

Piyasada yer alan şirketlerin, kendisine ortak olmak isteyen yatırımcılara sunmuş olduğu kıymetli evraklara hisse senedi denilmektedir. Hisse senedi ortaklığı niteleyen kıymetli bir evraktır. Sermaye Piyasası Kurulu’nun izni olmadan hiçbir şirket hisse senedi çıkartamaz ve yatırımcılarına sunamaz.

Anonim şirketler, özle kanunla kurulan kurumlar ve komandit şirketler hisse senedi çıkartabilirler. SPK’nın izniyle çıkarılan ve borsada işleme sunulan hisse senetleri yatırımcılarına ortaklık ve bu ortaklığa bağlı olarak bazı haklar da sunmaktadır. Bir kişi hisse senedi aldığında temettü hakkı, rüçhan hakkı, yönetime katılma ve oy verme hakkı, bilgi edinme hakkı, sır saklama sorumluluğu, sözleşme şartlarına uyma sorumluluğu ve taahhütleri yerine getirme sorumluluğu elde etmiş olur. Haklarını kullanmak ve sorumluluklara uymak hisse senedine sahip olan kişinin görevleri arasında yer almaktadır. Şirket hakkında bilgi alırken bu bilgileri dışarı sızdırmama sorumluluğunuz da bulunmaktadır. Böylece şirketin gerçekten ortağı olduğunuz ve bu sorumluluğa göre hareket etmeniz gerektiği daha açık bir şekilde görülebilmektedir. Bu bağlamda hisse senedi nedir sorusunun cevabı olarak ‘belgeli ortaklık’ cevabı da verilebilmektedir.

Genel olarak piyasada ‘Nama ve Hamiline Yazılı Hisse Senedi’ ile işlem yapılmaktadır. Bunun dışında Adi ve İmtiyazlı Hisse Senedi, Primli ve Primsiz Hisse Senedi, Bedelli ve Bedelsiz Hisse Senetleri ve Kurucu ve İntifa Hisse Senetleri de yer almaktadır.

Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Eğer borsada yatırım yapmak istiyorsanız ve hisse senedi nasıl alınır merak ediyorsanız ilk etapta bir aracı kurum seçmeniz gerektiğini belirtelim. Bu banka olabileceği gibi GCM Forex, Integral Menkul ve bunun gibi diğer aracı kurumlar da olabilir. Bankalar daha güvenilir olduklarından dolayı hisse senedialmak isteyen kişiler genel olarak bankaları tercih etmektedirler. Çalıştığınız bankadan bir yatırım hesabı açarak ve bu yatırım hesabına para yatırarak hisse senedi alabilmeniz mümkündür.

Serbest fiyatlı emir ve limitli emir şeklinde iki adet hisse senedi al emri verebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi serbest fiyatlı emir sizin belirttiğiniz adette hisse senedini serbest fiyattan almaktadır. Limitli emirde ise siz belli bir fiyat belirtirsiniz ve sadece bu fiyattan alış yapılır. İstediğiniz şekilde hisse senedi al emri vermeniz bu şekilde mümkün hale gelmektedir.

Hisse senedi satacağınız zaman da yine aynı şekilde limitli emir veya serbest fiyatlı emir verebilirsiniz. Aynı işlemler satış esnasında da uygulanacak böylece istediğiniz şekilde hisse senedi satmanız sağlanacaktır.

Mobil bankacılık veya internet şubesi aracılığı ile ‘Yatırım’ bölümlerinden kolay bir şekilde hisse al veya sat emri vermeniz mümkündür. Anında gerçekleşmeyen hisse senedi işlemleri bazen bir günden fazla da sürebilmektedir. Sizin iletmiş olduğunuz hisse senedi al emri BIST’e (Borsa İstanbul’a) iletilir ve işlem gerçekleştiğinde almış olduğunuz hisseler yatırım hesabınızda görünmeye başlar. Aynı şekilde satış işlemleriniz de anında gerçekleşmemektedir. Hisse senedi alım – satım işlemi yaparken bunu göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacak bir durumdur.

Aracı kurum veya bankalar yatırım hesabınız için belli periyotlarda sizden ücret talep edebilir. Aynı zamanda hisse alıp satarken de belli miktarda komisyon ödersiniz. Komisyonları tam olarak bankanızdan öğrenmeniz ve bu doğrultudan yatırım yapmanız yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir