Evde birikim yapma yolları İş İmkanları, İnternetten Kredi Çekme, Kripto Paralar Hakkında Bilgiler

Evde birikim yapma yolları

Evde birikim yapma yolları

Evde birikim nasıl yapılır?

Kişisel bürçemiz dolayısıyla ev bütçemiz zaman zaman zorlanabilmektedir ve beklenmeyen giderler nedeniyle bazen ay sonunu getiremediğmiz olmuştur. Özellikle bireyler evliyse ve bakmakla yükümlü çocukları var ise bu durum çok zaman bizi ruhen yıpratmaktadır.

Eğer ay sonunu getiremiyorsanız ve evde birikim yaparak ev ekonomisine küçük katkılar sağlamak istiyorsanız lütfen bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

Evde küçük birikimler yapmak.

Öncelikle düşmez kalkmaz bir Allah sözünü unutmayalım. Çünkü her insanın başına ne zaman geleceği belli olmayan ufak tefek olumsuz süprizler gelebilir. Sağlık sorunları, beklenmeyen ev masrafları, varsa araba masrafları, cep telefonun arızalanması nedeniyle yeni telefon alma ihtimali, çocuğun okul masrafları gibi sonu cebinize doğrudan etki yapan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Boyle sorunların karşınıza çıkmasını beklemeyin. Bu tür durumlara her zaman hazırlıklı olun. Ancak maaşının bir kısmını krediye, bir kısmını kiraya verdiğimiz günümüz şartlarını düşünürsek para biriktirmek zor gibi geliyor.

Öncelikle sigara içiyorsanız hemen bırakın. Ancak zor geliyorsa hemen aklınıza 1 paket sigara parası ile çocuğunuzun bir ihtiyacınızı karşılayabileceğinizi düşünün. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız en azından azaltın.

Günlük alışverişlerinizde artan bozuk paraları damacana, pet şişe gibi şeylerin içine koyun. Emin olun bu küçük birikim hiç gözünüze dokunmayacak ve acil durumlarda ev ekonomisine ilaç gibi gelecektir.

Örneğin şuradaki haberde yer alan olaya göre bir vatandaşımız 14 aylık sigara parasını damacanaya doldurmak suretiyle biriktirmiş ve toplam 14.000 TL birikime sahip olmuştur. Haber içeriğine göre vatandaşımız bu kadar para birikeceğini tahmin etmemiştir.

Buradaki temel olay kumbaraya atılan paranın unutulması ve sürekli olarak para atılmasıdır. Hızlı ve düzenli para biriktirmenin evde birikim yapmanın temel şartı budur.

Açken alışverişe gitmeyin

Yapılan bir araştırmaya göre açken alışverişe gidenlerin tokken gidenlere göre çok fazla para harcadıkları görülmüştür.

En bariz örneği Ramazan ayında oruçken aldığımız envai çeşit içeceklerdir. Çünkü iftardan sonra gözümüz doyunca bu içecekleri göremiyoruz. 

Eğer internetten ek gelir, internetten para kazanmak istiyorsanız şuradaki yazımızı inceleyin.

İşten artmaz dişten artar.

Bu atasözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Alışveriş yaparken alacağınız ürünün gerçekten size ne kadar faydasının olup olmayacağını hesaplayın. Eğer sizin için zaruri birşey değilse almayın. Ne kadar az ihtiyaç ile yaşarsanız o kadar tasarruf yapacağınızı unutmayın .

Banka kredileri ve kredi kartlarına bulaşmayın.

Günümüzde bankaya veya kredi kartına bulaşmayan yoktur. Eğer siz bir şekilde bulaştıysanız hemen kredi ve kredi kartlarından kurtulmaya bakın.

Zira kullandığınız krediler ve kredi kartları bir müddet sonra kullandığınız miktarı aşan faiz ödemeye dönecektir. Düzensiz kart kullanımı nedeniyle gelirinizin bir kısmını faiz olarak bankaya ödeyeceğinizi unutmayın. 

Evde birikim yapma yolları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir