Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi

Yaz mevsimi sona erdi ve Sonbahar kaplıcalara gitmek için mükemmel bir zaman. Serin havadan sıcak kaplıca sularına gitmenin tam zamanı.

Kaplıca sularında eğlenmenin yanında kaplıcalar aynı zamanda birer şifa kaynağı.

Bilindiği üzere kaplıca suları yoğun bir şekilde doğal mineral bulunmaktadır.

Kaplıca sularında yer alan mineral ve çamurun insam sağlığına etkisi büyüktür. Fizyoterapistler ve hekimler özellikle bazı yaş gurubundaki hastaları kaplıcalara yönlendirmektedirler.

Sağlık turizmi dediğimiz bu kavram dışında eğlence amacıyla da kaplıcalar tercih edilmektedir.

Türkiye’de şifalı kaplıcalar nerede? Termal kaplıcalar nelerdir sorularına yanıt verelim.

Bu yazımızda 6 ekonomik ve rahatlatıcı kaplıca önerisinde bulunacağız.

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi
Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi – Pamukkale travertenleri

1- Pamukkale travertenleri

Pamukkale’ ye 18. Km uzaklıkta yer alan ve Unesco dünya kültür mirası içerisinde yer alan bu doğal kaplıcalar yüzyıllardır insanları tedavi ediyor. Zengin mineral kaynağı bulunan bu traventenlere giriş ücreti ortalama 40 TL.

Konaklama içinse traventenlerin yakınlarında bulunan otellerde, pansiyonlarda, misafirhanelerde konaklayabilirsiniz.

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi
Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi – Kütahya Simav Eynal kaplıcaları

2- Kütahya Simav Eynal kaplıcaları

Listemizde ikinci sırada İstanbul’a yakın kaplıca önerisi olarak Eynal kaplıcaları var. Kütahya’nın Simav ilçesine 4 kilometre uzaklığındaki bu kaplıcalar doğal mineral ve şifa kaynağı. Eynal kaplıcalarının en güzel yanlarından birisi de belediye tarafından işletilmesi ve konaklama ve kaplıca hizmetleri de dahil günlüğünün 80 TL ile 160 TL arasında değişen fiyatlarda olmasıdır.

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi
Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi – Hasanabdal kaplıcaları

3- Hasanabdal kaplıcaları

Hasanabdal kaplıcası Van, Erciş ilçesi, Hasanabdal köyü içerisinde yer alan maden suyu muhteviyatı içeren hipetermal kaplıcalardır. Tıbbi olarak tuzlu bikarbonatlı kalevi sular sınıfına girmektedir. Cilt ve romatizmal hastalıkların tedavisinde fayda sağlamaktadır.

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi
Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi – Ağrı Diyadin kaplıcaları

4- Ağrı Diyadin kaplıcaları

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan ve kullanımı tamamen ücretsiz olan Diyadin kaplıcaları bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, Karbondioksit gazı içermesi ve toplam mineralizasyonun 1 gr/lt olması sebebiyle şifa özelliği taşımaktadır.
Konaklama için Diyadin ilçesinde bulunan otelleri tercih edebilir ve günübirlik Diyadin kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz.

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi-Oylat kaplıcaları
Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi-Oylat kaplıcaları

5- Oylat kaplıcaları

Oylat Kaplıcaları Bursa ilinin İnegöl ilçesinde etkileyici doğası şifalı suları ile ün yapmış, yerli yabancı misafirlerin sağlık bulduğu bir kaplıca vadisidir. Kaplıca suyu doğal çıkıştır ve hiçbir karışım bekleme olmaksızın misafirler bu doğal suyu havuzlarda hamamlarda ve otel odalarında kullanabilmektedir. Kaplıca suyunun en önemli özelliği içilebilir olmasıdır. Kireçlenme, romatizmal ağrılar, eklem ağrıları, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelmekte içme kürü olarak kullanıldığında da mide ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kaplıca otelleri yarım pansiyon hizmet vermektedir(HB). Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe şeklinde yemekler kapalı termal havuzlar özel aile kabini ve sauna fiyatlara dahildir. Her odası balkonludur ve odalarda standart kaplıca suyu akmaktadır.Oylat kaplıcaları sağlık ve termal turizminin vazgeçilmez bir noktasıdır.

Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi-Tuzla Kaplıcaları
Ekonomik ve rahatlatıcı 6 kaplıca önerisi-Tuzla Kaplıcaları

6-Tuzla kaplıcaları

İstanbul’da yaşayanlar için bulunmaz bir nimet durumunda olan Tuzla Kaplıcaları, şifalı suları ile ün kazanmıştır. Tuzla Kaplıcaları büyük bir alandan çıkmaktadır. Bundan dolayı burada bulunan tesisler de oldukça fazladır ve her kesime uygun ucuz ve lüks oteller bulunmaktadır. Tuzla Kaplıca suyunun sodyum oranı fazladır. Bu yüzden astım tedavisi için özellikle uygundur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir