Düğünde ne takmalıyım? | www.finansbul.net | Düğün altını

Düğünde ne takmalıyım?

Düğün altını, düğünde takı seti, düğün takıları, düğünde ne takacağım?

Ülkemizde yaklaşık 650 bin adet düğün yapılmaktadır. Bu düğünlerin %90 dan fazlası yaz aylarında tercih edilmektedir.

Ortalama 4 kişilik bir aileye her yaz 30-40 adet düğün davetiyesi gelmektedir. Veyahut her aile akrabalar vasıtası ile yılda ya da 2 yılda bir düğün yapmaktadırlar.

Peki altın fiyatları almış başını gidiyor ve hem bütçeye uygun hem de düğün yapan tarafa faydası olacak nitelikte düğün altını takmak istiyorsunuz. Ama altın fiyatları her geçen gün yeni bir rekor kırıyor. Şimdi bakalım bütçemize en uygun altın fiyatlarına.

Yaptığımız araştırmaya düğünlerde gram ve çeyrek altın yerini yavaş yavaş 24 ayar külçe gram altınlara bırakmıştır.

Düğün altını, düğünde takı seti, düğün takıları, düğünde ne takacağım?

Artık düğün misafirleri bütçelerini sarsmamak için 24 ayar külçe gram altına yönelmişlerdir.

24aerkulchegrmltin
24 ayar külçe altın 05 gram

Gördüğünüz altın 24 ayar 05 gram (#yarım gram) niteliğinde bir altındır ve ortalama fiyatı, iş bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 110,67 TL’dir.

24  ayar külçe altın 1 gram
24 ayar külçe altın 1 gram

Gördüğünüz altın 24 ayar 1 gram (#bir gram) niteliğinde bir altındır ve ortalama fiyatı, iş bu yazının yazıldığı tarih itibariyle 211,07 TL’dir.

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle çeyrek altının ortalama satış fiyatı 310,00 TL’dir. Gram altının ortalama satış fiyatı ise 188,00 TL’dir. Yarım altının ortalama satış fiyatı 620,00 TL, tam altının ortalama satış fiyatı ise  1.237,000 TL’dir.

düğünde ne takmalıyım?
düğünde ne takmalıyım?

Bilindiği üzere altın fiyatlarının artışına ülkemizde yapılan düğünlerin pek bir etkisi yoktur. Uluslararası pazarda altın fiyatlarının yükselmesi ile doğal olarak ülkemizde de altın fiyatları yükselmektedir.

Yukarıda örneği verilen altınların her düğünde takılamayacağını siz okurların takdirine bırakıyoruz. Ancak yine de bazı düğünler vardır ki yukarıda gösterilen 24 ayar külçe gram altınlar takılamaz. Yakın akraba gibi örneklerde bu altınların takılmasının etik olup olmadığı hususunu siz okurlara bırakıyoruz.

İlerleyen dönemlerde altın fiyatlarının yerinde durmayacağı ve sürekli yükseleceğini hesaba katarsak ve düğün derneklerin de sürekli devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda zaman zaman böyle günlerde kullanmak üzere altın almanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Altının sürekli yükseleceği bizim tahminimiz değildir. Ancak geçmişte olduğu gibi sürekli bir artış olacağı bilinmektedir. Dilerseniz şuradaki yazımızı tıklayarak altının son 9 yıllık yükselişini gözlemleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir