Dolandırıcılara dikkat! Bu yöntemleri kullanıyorlar.

Dolandırıcılara dikkat! Bu yöntemleri kullanıyorlar.

Dolandırıcılara dikkat, bu yöntemlerle dolandırılabilirsiniz.

Son yıllarda telefon dolandırıcılığı aldı başını gitti. Emekli ikramiyesini kaptıranlar, ameliyat parasını kaptıranlar, koca koca profesörler, ev hanımları kısacası kim olursa olsun dolandırıcıların tuzağına düşen herkes genellikle parasını ve zamanını kaybedebiliyor.

TELEFON DOLANDIRICILIĞI

Dolandırıcılara dikkat- Hediye bonus kazandınız, giriş bilgileriniz lazım!!!

Vatandaşı telefonla arayıp, x bankasının müşteri temsilcisi olduğunu söyleyen kişiler, bankanın sözde yaptığı bir kampanya ile bonus para, bedava tatil yahut hediye kazandığını söylemektedirler.Vatandaş da para vermeden birşeyler kazanacağım umuduyla sözde banka temsilcisine güvenmektedir. Aslında bir an olsun tereddüde düşen kurbanımız dolandırıcının tatlı sözlerine kanmaktadır. Yine de ikna olmayan kurbanlara, anne baba adı, kaç kardeş oldukları, hatta bankadaki para miktarını bile söyleyerek güven kazanmaktadır. Tüm bu bilgileri duyan kurban sözde banka temsilcisine güvenerek, bankacılık sistemine girmek için gerekli bilgileri vermektedir. Bilindiği üzere internet bankacılığına girmek için cep telefonu sms onayı en yaygın güvenlik önlemidir.

Telefonda kurbanı oyalayarak o esnada aldığı bilgilerle vatandaşın kredi kartı ve hesabındaki paralar başka hesaplara transfer edilmektedir.

Sonuç olarak dolandırıcılara dikkat etmeyen ve dolandırıldığını anlayan vatandaş soluğu Polis Merkezinde almaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, telefonun ucunda kim olursa olsun kimlik bilgilerimizi veya hesap bilgileri paylaşmamamız gerektiğidir.

Dolandırıcılara dikkat

Ben komser Cemal , Hesabınız t. örgütünün eline geçmiş sizi bu durumdan kurtaralım. 

Evet son yılların trend dolandırıcılığı yöntemi de budur.

Ben inanlam, ben kanmam demeyin, zira telefonda kendisini devlet görevlisi olarak tanıtan dolandırıcılar, kurbanlarını adeta hipnotize ediyorlar.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarhan, “Telefon dolandırıcıları, bilinçli hipnoz tekniğini uyguluyor. Kişinin gözü açıktır, karar merkezini başkasına teslim eder.” dedi.

Şuradaki örnekte belirtildiği üzere genellikle, zeki ve özgüveni yüksek kişiler hipnoz ediliyorlar.

Birebir yaşağım bir örneği aktarmak istiyorum.

X köyünde yaşayan yaşlı bir adamı arayan sözde devlet görevlisi dolandırıcılar, hesabının örgütün eline geçtiğini, elinde ne kadar para, kıymetli eşya varsa bunu kendilerine vermelerini, soruşturma bitince iade edeceklerini ve devlete hizmet etmeleri gerektiğini ifade ediyorlar.

“Devlete, devlet kurumlarına, devlet görevlilerine yardımcı olmak, vatandaşlık hizmetidir.” düsturuyla hareket eden masum vatandaşlarımız, sözde devlet görevlisi dolandırıcılara inanarak ellerinde avuçlarında ne varsa bu kişilere kaptırabiliyorlar.

Örneğimizdeki yaşlı amca ise elinde avucunda parasının olmadığını ifade ediyor, ama onu kıskaca alan telefon dolandırıcıları kredi çekmesini istiyorlar ve malesef yaşlı amca kredi çekerek dolandırıcılara gönderiyor, bundan sonrası ise bilindik sahne. Bir daha bu kişilere ulaşamayan yaşlı amca soluğu Jandarma karakolunda alıyor.

Dikkat:  Hiç bir devlet görevlisi, sizin adınız, cep telefonunuz, banka hesaplarınız, eşiniz, dostunuz örgüt listesinde yer alıyor, sizi bu durumda kurtaracağız, elinizdeki paraları bize gönderin demez, eğer hakkınızda bir soruşturma var ise ve bu devlet güvenliğini tehdit eden bir iddia ise, zaten telefonla ulaşmazlar, nerede iseniz oradan gelip alırlar.

Dolandırıcılara dikkat – Sahte banka sayfaları

Uzun yıllardır kullanılan bir başka dolandırma yöntemi ise sahte banka sayfaları hazırlayarak bunu banka müşterisine mail ya da SMS ile göndermektir.

“Sayın XXX, Y bankası olarak hesap güvenliğiniz gereği acilen giriş bilgilerinizi değiştirmeniz gerekmektedir, saygılarımızla Y bankası” diye SMS atarak, sonuna link eklemektedirler, bu linke tıkladığınızda sahte banka sitesine yönlendiriliyorsunuz ve her gün kullandığınız bankaya ait sitenin bire bir arayüzüne erişiyorsunuz. Hatta domain adını bile çok yakın kelimelerden seçerek güven sağlıyorlar.

Burada dikkat edilmesi gereken 2 husus var.

1- SSL sertifikası olmayan bir banka sitesi olmaz, dikkat ederseniz dolandırıcıların hazırladığı sahte banka sayfalarında SSL sertifikası yoktur, 

ssl-sertifikası
ssl-sertifikası

Örneğin yukarıdaki fotoğrafta yer alan adres uzantısı SSL sertifikası ile başlamaktadır. Bu bankacılık işlemlerini yapabileceğiniz güvenli bir linktir.

ssl sertifikası
ssl-sertifikası

Örneğin yukarıdaki fotoğrafta yer alan adres uzantısında SSL sertifikası yoktur. Bu site bankacılık işlemlerini YAPMAYACAĞINIZ bir yerdir. Yapacağınız tek şey sayfayı kapatmaktır.

2- Hiç bir banka müşterisine giriş bilgilerinizi güncelleyin diye mail atmaz, atsa bile link göndermez, eğer hesabınızda şüpheli bir işlem var ise, bununla ilgili SMS yahut telefon bilgilendirmesi yapılabilir.

DEĞERLENDİRME

1 nolu örnekte verdiğimiz dolandırma yönteminde, dolandırıcılar kişilerin hediye yahut fazladan para kazanabilme hırslarını ve bunun gibi zaaflarını kullanarak kurbanlarını dolandırmaktadırlar. 

Sülün Osman Örneği

Bununla ilgili tarihte meşhur dolandırıcı Sülün Osman’ın bir sözü vardır.

Sülün Osman 1923 – 1984 yılları arasında İstanbul’da yaşamış, ülkemizin en ünlü dolandırıcılarındandır.

Zat-ı muhterem der ki- “Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. Yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. On tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. Kuyumcunun kapısındayız. Ve dükkân kapalı. Karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. Diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın… Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. O arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. Telaşlanıyor adam kazanç imkânı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, be de kayboluyorum ortalıktan. Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. Ben aranıyorum. Demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. Gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı. Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım.”

Neler öğrendik?

1 nolu yöntemde aslında vatandaşların başına gelen tam olarak budur. Fazladan, yani havadan birşeyler kazanmak isteme hırsı yüzünden elimizdekini kaybedebiliriz.

 

2 nolu yöntem ise, vatandaşın devlete olan güveni ve devlete yardımcı olma duygusunu istismar ederek dolandırmaya çalışma üzerine kuruludur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, devletin telefonla sizi aramayacağı ve telefonla para istemeyeceğidir. Çünkü devlet size ulaşmak istediğinde ya kolluk güçlerini gönderir, ya da posta memuru vasıtasıyla tebligat gönderir.

3 nolu yöntem ise cep telefonu ve bilgisayar üzerinden tıkladığımız banka linklerinin, dolandırıcılar tarafından, bankaya ait sitenin bire bir aynısının yapılarak dolandırılması temeline dayanmaktadır. Burada da dikkat etmemiz gereken en önemli husus, sitenin SSL sertifikasının olup olmadığıdır, zira dünyada SSL sertifikası kullanmayan hiç bir banka sitesi yoktur.

Dilerseniz şuradan son yılların en büyük toplu dolandırıcılık hikayesine ilişkin makalemize göz atabilirsiniz.

Dikkatli ve özgüveni yüksek günler dileriz.

Dolandırıcılara dikkat! Bu yöntemleri kullanıyorlar.” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir