Bitcoin nedir? Sistem işleyişi ve alım satım

Bitcoin nedir, nasıl Bitcoin alınır satılır? Bitcoin alım satımı hakkında bir araştırma yaparak siz değerli okurlarımızın bilgilerine sunuyoruz.

Bitcoin bugünün internet dünyasında en çok kullanılan ve ilk bulunan kripto paradır. Daha sonraları Litecoin, Dogecoin, Ernercoin, Ethereum, Ripples, Stellar adında başka kripto paralar da bulunmuştur. Öncelikle kripto para ifadesinin anlamına değinmek gerekirse; kripto para dijital dünyanın, hükümetlerin merkez bankalarının belirlediği gibi belirlenmiş bir para birimi olmayan bir para sistemidir. Merkezsiz ve devletsiz tanımı oldukça uygun olacaktır.  Kriptografi (şifreleme) kuralları sayesinde kurulmuş bir işlemdir. İnternette para işlemlerini güvence altına alabilmek ve yeni paraların oluşumun kontrol altında tutmak için böyle bir sistem kurulmuştur.

Bitcoin’in popülerliği yazılımının eşsiz dinamiği sayesinde yazılım dünyasını, yatırımlarının ilginç işleyişleri sayesinde ise ekonomi alanının popüler konusu olmuştur. Sembolü ฿,  kısaltması BTC’dir.

Sistem Nasıl İşliyor?

Bitcoin’i maddi bir karşılığı olmayan altın ya da gümüş madeni şeklinde düşünebiliriz. Tıpkı altını ya da gümüşü çıkarır gibi dijital dünyada karmaşık şifreler çözülerek Bitcoin çıkaran Bitcoin madencileri mevcuttur. Mantık, gümüş ya da altında olduğu şekilde işlemektedir. Yani bir gün tükenecek ve bir daha üretilemeyecektir. Bu sınır 21 milyondur Bireyler ya da kurumlar şu an istedikleri zaman Bitcoin basamaz ve gelecekte de basamayacaktır.

Buna göre Bitcoin kullanıcıları, Bitcoin alım satımı yaparak söz konusu kripto para birimini kullanabileceklerdir. Yani hali hazırda basılan bir para olmadığından Bitcoin alım satımı yapılarak kullanılacaktır.

İnternet olan herhangi bir ortamdan internet olan herhangi bir ortama Bitcoin transferiyapabilirsiniz. Aracı bir banka olmadığı için sizden ek bir ücret kesilmez. Transfer işlemlerine bakan ve onaylayan madencilere çok düşük miktarlarda ödemeler yapılır. Yani bitcoin ile ürün satışı yapmak için herhangi bir ödeme yapmazsınız. Sizden herhangi bir önkoşul beklentisi içinde olacak kimse yoktur. Fakat TL, USD ve EURO gibi para birimlerine dönüştüreceğimiz zaman ise bu dönüşümü yapan siteler komisyon almaktadır.

Takma adı Satoshi Nakamoto olan bir yazılım geliştirici tarafından 2009 yılında bulunduğu söyleniyor. Zamanında çok ucuz olduğu için deneme amacıyla alan insanların zengin olması, bilinen bir gerçekken bulanın bir kişi veya bir grup veya bir sistem olması önem arz etmiyor. Günümüzde insanlar yatırım aracı olarak görmeye başladı bile. Fakat “yer altı dünyasının işine yarıyor mu, ekonomide ve teknolojide yapılan bir deney mi” gibi soruların cevapları henüz verilmiş değil.

Kimseye hesap vermeden, kendi kurallarını koyan bu sistemin devletlere bir meydan okuma olarak görüldüğü de söyleniyor. Çünkü anlık olarak elektronik ortamda kullanıldığı gibi hafta sonu ya da başka bir tatil günü yoktur. Bitcoin, açık kaynak kodlu olduğu için herkese açıktır. Dolayısıyla sistemin sahibi, sistemi kullanan herkestir. Blockchain dediğimiz, Bitcoin’in hesap defteri ya da sanalcüzdan olarak tanımlanan sistemde yapılan işlemlerimizin tüm detayları saklanır. Bu sanal cüzdan oldukça yüksek ve fazlasıyla geliştirilmiş bir şifreleme sistemiyle korunmaktadır.

Bitcoin alım satımı nasıl yapılır?

Bitcoin almak ya da satmak için önce Bitcoin’in işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmak gerekiyor. Tıpkı font, hisse, senet gibi varlıkların işlem görmüş olduğu borsaların olması gibi Bitcoin’in d işlem gördüğü uluslararası ve yerel borsalar bulunuyor. Bu Bitcoin borsalarına üye olup, profili doğruladığınız takdirde hesabınıza bakiye yüklemeniz isteniyor. Uluslararasında en çok işlem gören ve pek çok kullanıcı arasında en popüler olarak kabul edilen borsalar Binance, Bittrex, Cex.io, Poloniex, Bitfinex, Coinbase, Kraken şeklinde sıralanabilir. Türkiye’de ise Paribu, Bitturk, BTCTürk, Koineks,Koinim’dir. Biz yerel piyasalardan hesap açmayı daha avantajlı buluyoruz. Yurt dışına göre daha yavaş çalışsa da havale yaparak ya da kart ile ödeme yapıp bakiyenize para ekleyebilirsiniz.

Hesap açtıktan sonra kimlik ya da adınıza kayıtlı bir fatura, adres bilgisi içeren bir belgeyi online olarak yüklemeniz ve onaylanması için beklemeniz gerekiyor. Hesabınız bu şekilde onaylanıyor. Artık para yükleyebilir ve alım satımlarınıza başlayabilirsiniz. Her borsanın minimum alım satımları değişkenlik gösteriyor, 50, 100, 200 TL gibi. Yurt dışındaki piyasalarda işlem yapmak isterseniz, mevcut Bitcoin’i yurt dışındaki borsalara transfer edebilirsiniz. Bunun için de EFT  ücreti şeklinde düşünebileceğiniz transfer ücreti ödemeniz gerekir. Devamlı yükseliş ve düşüşlerin yaşandığı çok hareketli bir piyasa olan Bitcoin piyasasını takip etmek için Coinmarketcap, Coindesk, Investing gibi platformları da takip edebilirsiniz.

Dilerseniz Türkiye’deki en çok işlem hacmine sahip olan Paribu borsasına nasıl üye olup, nasıl alım satım yapabileceğimize bir bakalım.

  •  paribu.com sitesine girip herhangi bir siteye üye olur gibi adınız, soyadınız, cep telefonu numaranız, şifreniz ile ücretsiz üye olabilirsiniz.
  • Daha sonra “TL işlemleri” kısmından hesabınıza para yüklemeniz gerekiyor. Yatırmak istediğiniz tutarı TL cinsinden minimum 100 TL olacak şekilde girip “bildirim gönder” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza “bildiriminiz oluşturuldu” şeklinde bir pencere gelecektir. Burada site, size kendi İBAN numarasını göstermektedir. “İşlem açıklaması” kısmında ise size özel oluşturduğu kodu göstermektedir. Para transferi yaparken bu kodu yazmanız gerekmektedir. Yoksa yaptığınız para transferinden işlem ücreti kesilir, banka hesabınıza para geri iade edilir.
  • Ayrıca belirtmekte fayda var ki; para yatırırken mutlaka bireysel hesabınızdan para göndermelisiniz. ATM’den gönderdiğiniz tutarı Paribu kabul etmeyecektir.
  • Parayı yatırdıktan sonra Bitcoin almak için üst kısımdaki “kolay alış-satış” butonuna basmak gerekiyor. Açılan ekranda tutar girildikten sonra “BTC al” butonuna basmak gerekiyor.
  • Artık hesabınızda Bitcoin’iniz var. Bu Bitcoin’i satmak için “kolay sat” butonuna basarak dilediğiniz zaman paranızı banka hesabınıza çekebilirsiniz.
  • Son olarak hesabınızı onaylı hesap yaparak düşük komisyon ile alış satış yapabilirsiniz. Böylesi çok daha karlı olacaktır. Bunun için kimlik fotokopinizi çekip sisteme eklemelisiniz.

Sonraki yazımız ise ilk günden Bitcoin fiyatlarını içermektedir.  

Bitcoin nedir? Sistem işleyişi ve alım satım” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir