Bitcoin’in ömrü tükendi mi?

Bitcoin’in ömrü tükendi mi?

Bitcoin’e giriş;

Bitcoin; bu isme yabancı değilsiniz. Hergün haber sitelerinde Bitcoin ile ilgili onlarca haber yapılmaktadır. Hatta Bitcoin zenginleri ile ilgili haberleri okumuşsunuzdur.

Bitcoin almak isteyenlerin aklındaki sorular şunlardır; Bitcoin yok olacak mı yoksa yükselmeye devam ederek eski şaşalı günlerine kavuşacak mı?

Bitcoin’in kısa bir tarihine, artı ve eksi yönlerine ve yazımızın başlığı olan sorumuzun cevabına dalalım.

Bitcoin’in ömrü tükendi mi?

Bitcoin nedir?

Bitcoin “cryptocurrency” yani kripto para anlamına gelen sanal para birimidir.

Bitcoin’in en önemli özelliği merkezi bir kuruma bağlı olmamasıdır. Yani büyük bankaların ve şirketlerin üzerinde herhangi bir kontrolünün olmadığı anlamına gelmektedir.

Bitcoin Euro veya Dolar gibi üretilmez. İnsanlar tarafından karmaşık matematik problemlerini çözebilen bir yazılım gerektiren madencilik olarak bilinen bir süreçle üretilirler.

Belki de Bitcoin’in en büyük avantajı üretiminin sona ermiş olmasıdır. Bitcoin protokolüne göre sadece 21 milyon adet Bitcoin üretileceği öngörülüyor. Açıkçası Bitcoin azaldıkça değeri artıyor.

Basit bir örnek vermek gerekirse, yeni bir şehre taşındığınızı, bu şehirde yeni konut yapmanın mümkün olmadığını, insanların ısrarla bu şehre taşınmak istediklerini, ancak yeni ev yapılamadığı için mevcut ev fiyatlarının arttığını düşünün.

Bitcoin’in bir başka avantajı ise tamamen anonim olmasıdır. Ayrıca Bitcoin küçük işlem ücretleri ile hızlı ve şeffaf bir alışveriş sunmaktadır.

Bitcoin nasıl ortaya çıktı?

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından üretilmiştir.

Fikrin temel amacı herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan, hızlı ve kolayca transferi yapılabilen düşük ücretli bir elektronik ödeme sistemi ortaya çıkarmaktır.

2 yıl sonra piyasaya yavaş yavaş giren Bitcoin’in birkaç kuruştan satışı yapılmaktaydı.

Bitcoin’in anonim olması Deep Web gibi karanlık internet ortamında ve karaborsa da yasadışı faaliyetler için tercih edilen para birimi haline gelmesine neden olmuştur. Bitcoin’in değerinin astronomik olarak artması nedeniyle en çok yatırımcıların ilgisini çekmiştir.

Bitcoin nasıl edinilir?

Şurada yer alan yazımızda Bitcoin alım satımını detaylı olarak anlatmıştık, ancak buna ilaveten Bitcoin.org sitesinde de üyelik açarak alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Bitcoin hala kıymetli bir yatırım mı? Bitcoin değerli mi?

Bu sorunun cevabı elbette EVET’tir. Zira 2013 yılında 1 adet BTC nin fiyatı 189 Dolar iken 2018 yılında ortalama 1 BTC fiyatı 8.500 Dolar civarındadır.

Birkaç yıl önce, birkaç perakendeci şirket Bitcoin ile ödeme kabul etmekteydi, ancak geldiğimiz noktada 2018 itibariyle bir çok uluslararası şirket Bitcoin ile ödeme kabul etmektedir. Bu şirketler arasında :

  • Expedia
  • Newegg
  • Amazon
  • AliExpress

yer almaktadır. Bu siteler Bitcoin’in değerini anlamışlardır. Bitcoin ile alışverişi bir çok şirketin kabul etmeye başlaması ve daha fazla insanın pazara girmesiyle birlikte fiyatlarının yükseleceği, böylece Bitcoin’in hala geçerli ve hatta ortalama tüketiciler için bile daha cazip hale geleceği ve PAYPAL kadar yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için Uzun Vadeli Kripto Para Yatırımına ilişkin yazımızda yer alan Bitcoin yorumumuzu incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir