Biriktirdiğin Para Kadar Kredi Veren Bankalar

Biriktirdiğin Para Kadar Kredi Veren Bankalar

Genellikle en sık nakit ihtiyacı doğuran durumlar,

*Tatil ve seyahat planları,
*İş gezileri,
*Düğün, nişan, sünnet organizasyonları,
*Ani ölüm ya da sürekli sakatlık,
*Ev, araba ya da benzeri taşınmaz alımı,

Bu tarz durumlarda elinde yeteli parası olmayanlar genellikle bankalara başvuru yapar. Bankalar yeterli bir sigorta geçmiş, yeterli bir gelir ve kredi notu karşılığında talep edilen krediyi kullandırır. Yeterli demek daha doğrudur, çünkü her bankanın bu konuda kendine özel prosedürleri bulunmaktadır. Örneğin bir banka asgari ücretli bir kişiye kredi kullandırmazken, diğer bir banka bu kişiye kredi kullandırımına uygunluk verebilir. Aynı şekilde sigorta geçmişi de bankadan bankaya değişiklik gösteren bir süreçtir. Ancak her banka için geçerli olan bir kıstas var ise o da kredi notudur. Genellikle 900 ve altında kredi notuna sahip olan kişiler bankalardan kredi kullanamazlar.

Kredi İçin Vadeli Hesap

Biriken para kadar kredi kullandırımı aslında yanlış bilinen bir ibaredir. Bu ürün aslında daha önce hiç kredili ürün kullanmamış ve kredi notu oluşmamış kişiler ya da kanuni takip yaşamış tüketiciler için kullanılır. Asıl amaç ise kredi notunu artırmaktır. Yani kişi nakit ihtiyacı olduğu için değil, kredi notunu artırmak için kredi kullanır. Bu işlem için öncelikle bankadan vadeli bir hesap açılışı gerçekleştirilir. Bu hesaba aktarılan tutar vadeye bağlanır ve karşılığında, genellikle yüzde 70’i ya da yüzde 80’i oranında kredi kullandırılır. Kişi vadeli hesabındaki para karşılığında kullandığı kredi sayesinde kredi notunu artırma şansı elde eder.

Vadeli Hesap Karşılığında Kredi Kartı

Kredi notunu artırmak için alınan diğer bir aksiyon ise kredi kartı kullanmaktır. Yine bankada birikime bırakılan para karşılığında banka tüketiciye kredi kartı verir. Amaç yine kredi notunu artırmaktır. Genellikle vadeli hesaptaki para arttıkça kredi kartı limiti de artırılacaktır. Kişi kullandığı kredi kartına düzenli ödemeler yaparak kredi notunu birkaç ay içerisinde artırır. Bankaların vadeli hesap açma amaçları da alacaklarını garanti altına almak istemelerindendir. Söz konusu kredi kartının kullanımı içerisinde düzenli ödeme yapmak tek şarttır. Kartın sık kullanımı veyahut az veya çok harcama yapılması kartın ve müşteri limitinin arttırılması için bir etken değildir. Burada dikkat edilmesi gereken borcun gününde ödenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir