Asgari Ücret Alan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücret Alan Birisi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankaların rekabet düzeyleri nedeni ile düşük maaşlarda bile oldukça uygun faiz oranı ile kredi kampanyaları olmaktadır. Özellikle 2018 yılı itibari ile bankalar asgari düzeyde geliri olanlara bile verdikleri kredi miktarını artırmışlardır. Genel anlamda aylık gelirin en fazla 8 katına kadar kredi verilirken bankalar bu miktarı 2018 yılı itibari ile 12 katına kadar genişletmiştir. Gerekli şartların yerine getirilmesi sonucunda asgari gelire sahip müşterilerin maaşlarının 12 katına kadar kredi kullanabileceklerdir.

Asgari Ücretlilerin Bankadan Kredi Kullanabilmeleri İçin Gerekli Şartlar

*Kredi notunun yüksek olması,

*Kredi kartı ve kredi vadelerinin düzenli ödenmesi,

*Otomatik faturaların zamanında ve düzenli ödenmesi,

*Aylık gelirin belgelenmek ve aylık gelir üzerinde herhangi bir yasal engelin olmaması,

*Kredi notunun düşük olması durumunda kefil ya da ipotek için mal varlığı beyanı,

Gibi şartlar yerine getirildiği takdirde bankalar askeri ücretliler için verdikleri kredi miktarını artırabileceklerdir. Hatta maaşlarının 15-20 katı fazlasını verebileceklerdir.

Asgari Ücretlilere Kredi Veren Bankalar

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası 20.000 TL ye kadar asgari ücretlilere kredi vermektedir. Banka düzenli gelirin olması ve gelir üzerinde herhangi bir yasal engelin olmaması durumunda 48 ay vade imkânı ile ve yüzde 1,67 faiz oranı ile askeri ücretlilere kredi verebilmektedir. Ayrıca ipotek verilmesi durumunda bu miktarı artırabilmektedir.

Halk Bankası

Halk Bankası asgari ücretlilere 15.000 TL ye kadar 60 ay vadeli kredi vermektedir. Banka 200 TL dosya masrafı almaktadır. Bankanın uygulamış olduğu faiz oranı ise yüzde 1,57 seviyelerinde olmaktadır.

İş Bankası

İş bankası emeklilere ve asgari ücretlilere uygun faiz imkânı ile 18.000 TL ihtiyaç kredisi vermektedir. Banka vade sayısını 48 ay olarak belirlemiştir. Bankanın uyguladığı faiz oranı ise yüzde 1,78 şeklindedir. Banka kredi kullanımında hayat sigortasını zorunlu kılmaktadır.

QNB Finans Bank

Finans bank asgari ücretlilere uygun faiz oranı ile kredi vermektedir. Banka 25.000 TL ye kadar askeri ücretlilere kredi vermektedir. Bankanın uygulamış olduğu faiz oranı ise yüzde 1,73 seviyelerinde olmaktadır. Ayrıca banka kullanılan krediye 48 ay vade imkânı tanımaktadır.

TEB

TEB emeklilere ve asgari ücretlilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.20.000 TL ye kadar kredi veren banka kullanılan krediye uygulamış olduğu faiz oranı ise yüzde 1,71 şeklinde olmaktadır. Banka 48 ay vade imkânı vermektedir. Hayat sigortası ve zorunlu deprem sigortası kredi kullanımı için zorunlu halde olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir